Frenektomi

Frenektomi işlemi kişinin konuşma problemleri çekmesi ya da ağız sağlığıyla ilgili problemlerinin günlük yaşamını etkilemesi durumlarında yapılır.

Frenektomi Nedir?

Frenektomi bir ortodontik tedevi çeşitlerinden biridir Frenulum dil altında ya da dudak içlerinde görülen yumuşak doku katlantılarıdır. Dişlerin arasında açılmalar, konuşmada zorluk veya estetik görünümü bozması sebebiyle bu yumuşak dokuların alınması gerekebilir. İyileşmenin çok hızlı olduğu, ağrısız ve kısa bir işlemle bu dokuları almak mümkündür.

Frenektomi Nasıl Yapılır?

İşlem aşağıdaki adımları kullanarak gerçekleştirilir.

  • Öncelikle diş hekimi tarafından muayene yapılarak durum değerlendirilir.
  • Frenektomi işlemi sırasında ağrının azaltılması için diş eti dokusu üzerindeki bölge uyuşturulur.
  • Frenektomi işleminde soruna neden olan bağ dokusu kesilerek çıkartılır.
  • Kendiliğinden eriyen dikişler yapılarak frenektomi işlemi tamamlanır.
  • Frenektomi sonrası iyileşme süreci takip edilir. Kontrol muayeneleri gerçekleştirilir.

frenektomi-nedir

frenektomi-nasil-yapilir

Frenektomi Ne Zaman Yapılır?

Aşağıdaki durumlar frenektomi yapılması gereken durumlar olarak sayılabilir.

  • Frenulum dokusu dişlerin doğru bir şekilde hizalanmasını engelleyebilir ve dişler arasında açıklık oluşabilir. Bu durumda frenektomi işlemi ile gereklidir.
  • Frenulum dokusu diş etlerinin çekilmesine neden olabilir.
  • Dil frenulumu, dilin hareket etmesini sınırlayabilir bu nedenle konuşma problemleri ortaya çıkabilir. Frenektomi işlemi gerçekleştirilerek dilin hareketi kolaylaştırılarak konuşma problemi ortadan kalkar.
  • Bebeklerde dil frenulumu aşırı kalın ise emzirmeyle ilgili sorunlar oluşabilir. Bebeklerde frenektomi işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Kalın olan frenulumlar, dişler arasında boşluklara neden olur böylelikle bu boşluklarda yiyecek artıklarının birikimi görülebilir. Ağız hijyeni açısından frenektomi işlemi gerçekleştirilmelidir.

Frenektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Frenektomi sonrası geçirilen süreç kişiden kişiye değişiklik gösterir. İşlem sonrası ağrı, rahatsızlık hissi görülebilir. Hafif bir şişlik ve morarma da yaşanabilir ama birkaç gün içerisinde geçecektir. Devam eden rahatsızlık görülürse diş hekiminize başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Frenektomi Fiyatları 2023

Frenektomi fiyatları 2023 birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Frenektomi işlemi dil, dudak veya yanak bölgelerine yapılabilir. Frenektominin hangi bölgeye uygulandığı, fiyatları üzerinde de etkili olabilir.

Frenektomi fiyatları üzerinde diş hekiminin deneyimi, işlem sırasında kullanılan cihazların kalitesi, kliniğin fiyat politikası etkili olabilir. Bazı durumlarda birden fazla işlem gerçekleştirilebilir. Frenektomi fiyatları 2023 için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

porselen-lamina
Porselen Lamina

Yaprak porselen olarak bilinen,görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuk…

Devamını Oku
endodonti
Endodonti

Endodonti, diş içinde bulunan damar ve sinirlerde oluşan hastalıkları ve hasar görmüş…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?