Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; dişlerinin ve gülüşünün görselinden memnun olmayan kişiler için planlanan, estetik uygulamaların tamamını kapsayan tedaviler bütünüdür. Bu bağlamda pembe estetik, diş beyazlatma, zirkonyum veya cam seramik kaplamalar, porselen lamina ve bonding uygulamaları yapılabilmektedir.

Gülüş tasarımındaki amaç, bireyin daha güzel, sağlıklı, estetik görünüme uygun bir ağız ve diş yapısı kazanmasıdır. Diş hekimliğinde kullanılan teknolojilerin gelişmesiyle birlikte gülüş tasarımında daha hassas ve öngörülebilir sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, estetik bir gülüş elde etmek için yapılan birtakım işlemleri ifade eder. Dişlerin rengi üzerinde düzenlemeler yapılır, dişlerin boyutu yeniden şekillendirilir, diş aralıkları varsa kapatılır, diş etleri ya da diş problemleri varsa çözülür. Gülüş tasarımı ile dişler hem sağlık açısından tedavi edilmiş olur hem de estetik açıdan bir uyum içinde gülümseme sağlanır.

Gülüş tasarımında kişinin yüz yapısına uygun işlemler gerçekleştirilir. Kişinin diş yapısı, estetik hedeflerine göre özelleştirilir. Her birey için farklı tedavi planı oluşturulur. Gülüş tasarımı, estetik kaygıları bulunan kişilere daha güzel, sağlıklı ve çekici bir gülümseme sunar.

Gülüş Tasarımı Çeşitleri

Gülüş tasarımı birbirinden farklı gülüş çeşitleri içermektedir. Hastaya uygun olan şekilde gülüş seçilir. Buna uygun olarak işlemler yapılır. Gülüş tasarımı çeşitleri arasında çekici gülüş, entelektüel gülüş, sportif gülüş bulunur. Bu türlerin bazılarında ön dişler daha ön planda, bazılarında yüzün alt tarafı daha ön plandadır.

gulus-tasariminda-hangi-islemler-uygulanir

gulus-tasarimi-uygulamasi-nasil-yapilir

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Uygulanır?

Gülüş tasarımında gerçekleştirilen işlemler bütün diş tedavilerini içerebilir. Kişinin ihtiyacına göre belirlenir ve işlemler belirli bir sıraya konarak yapılır. İlk olarak diş sağlığı iyileştirmesi yapılır sonradan estetik görünümle ilgili istekler gerçekleştirilir. Gülüş tasarımında aşağıdaki işlemler gerçekleştirilebilir.

  • Diş beyazlatma
  • Seramik kaplamalar
  • Porselen lamine
  • Zirkonyum kaplama
  • Ortodonti tedavisi
  • Diş eti estetiği
  • Çürük veya kırık dişler için dolgu

Gülüş Tasarımı Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Gülüş tasarımı uygulamasında estetik çalışmalar içerisine girdiğimizde öncelikle hastanın beklentisini iyi anlamak çok önemlidir. Görsel açıdan estetik bir sonuç elde etme amacı kadar fonksiyonel olarak da kullanışlı bir tedavi süreci planlanmalıdır.

Tüm tedavilerde olduğu gibi gülüş tasarımında da dişeti sağlığı birinci öncelik olmalıdır. Sonrasında hastanın ihtiyacına göre köprü, kaplama, bonding veya lamina planlaması yapılabilmektedir. Gülüş tasarımı uygulamaları her hastaya özel olarak planlanması gereken tedaviler bütünüdür.

gulus-tasarimi-cesitleri

gulus-tasarimi-nedir

Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gülüş tasarımında işlemlere başlamadan önce hastanın detaylı muayenesi ve gülüş analizi büyük önem taşır. Hastanın yüz şekli, dudak kalınlığı, gülme hattı, dental ark genişliği, dişlerdeki çapraşıklık veya boşluklar, alt-üst çene ilişkileri dikkatle incelenmeli ve fotoğraf kayıtları alınmalıdır.

Gülüş tasarımı yapılırken hastanın dişlerinin estetik açıdan uyumlu bir görünüm sergilemesine dikkat edilmelidir. Dişlerin rengi, kişinin ten rengine uyumlu olacak şekilde beyazlatılmalıdır. Dişlerin doğallığı korunmalıdır. Dişlerin ve diş etinin oranlı bir şekilde yenilenmesi konusunda dikkatli olunmalıdır. En nihayetinde diş tasarımında doğal bir gülüş elde etmek önemlidir.

Dişlerin Bitmiş Halini Önceden Görmek Mümkün müdür?

Gelişen teknoloji ve laboratuvar sistemleri sayesinde artık işleme başlamadan önce dişlerin final bitimindeki halini ağız içine naklederek görmek mümkündür. Dişlerin başlangıç halinden alınan ölçü üzerinden yapılan hazırlık işlemlerini ağız içine aktararak, dişlerin bitmiş halini görebilmemize imkan sağlayan bu işleme "mock up" adı verilmektedir. Mock up çalışması ağza aktarıldıktan sonra hastayla birlikte değerlendirilir, hastanın istekleri doğrultusunda gereken düzenlemeler yapılır ve bitim aşamasına geçilir.

Gülüş Tasarımı Ücretleri Ne Kadar?

Gülüş tasarımında hastaya planlanan tedavi şekline göre fiyatlandırma değişmektedir. Bazı vakalarda sadece diş beyazlatma ile hasta beklediği gülüşe kavuşurken, bazı vakalarda ise daha detaylı bir protetik planlama yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Gülüş tasarımı fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gülüş tasarımı kaç seans sürer?

Gülüş tasarımı yapılacak hastanın ilk seansta gerekli bilgileri ve ölçüleri alınır. İkinci seansta hazırlanan gülüş tasarımı işlemi gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımı kalıcı mı?

Gülüş tasarımı kişiye özgü olarak yapılan kalıcı, estetik bir görünüm için uygulanan işlemlerdir.

Gülüş tasarımı yaptırmak sağlıklı mı?

Gülüş tasarımı herhangi bir zarar içermez. Dişlerin doğal haline zarar vermez, aksine diş sağlığını iyileştirir.

Gülüş tasarımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı sonrası diş sağlığına özen göstermek gerekir. Diş rengini bozacak gıdalar daha az tüketilmelidir. Sert yiyecekleri yerken dikkatli olunmak gerekir.

Gülüş tasarımı neden önemlidir?

Gülüş tasarımı sizin diş ve ağız yapınıza uygun olarak yapılmaktadır. Dış görünüşünüz üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve daha özgüvenli olmanıza da yardımcı olur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

apikal-rezeksiyon
Apikal Rezeksiyon

Apikal rezeksiyon dişlerin kök uçlarında oluşan kronik iltihabi durumları tedavi etme…

Devamını Oku
porselen-lamina
Porselen Lamina

Yaprak porselen olarak bilinen,görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuk…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?