Gömülü Yirmi Yaş Dişleri

Sürme zamanı geldiği halde diş dizisinde yerini alamamış dişler gömülü dişler olarak tanımlanmaktadır. Dişler ağız içinde tam gömülü olabilecekleri gibi kısmen gömülü de olabilirler. Ağızdaki dişlerin çoğunda gömülü kalma durumu gözlenebilir ancak en sık görülen gömülü dişler yirmi yaş dişleridir.

Gömülü Dişlerin Çekimi Gerekli Midir?

Tekrarlayan enfeksiyonlar, gömülü dişin çürümesi ya da ortodontik nedenlerle gömülü dişlerin çekilmesi gerekebilir. Çekilmemesi halinde enfeksiyona yol açabilecek, komşu diş ve dokulara zarar verebilecek dişlerin alınması önerilir.

Gömülü Diş Çekimi Ağrılı Mı Olur?

Gömülü dişlerin cerrahi işlemle alınması lokal anestezi ile yapılan hasta için son derece konforlu bir işlemdir. Çene cerrahisi uzmanı hekim gerekli bilgileri titizlikle hastaya aktararak işlemi güvenle yürütür. İşlem sonrasında uygun ilaçlar ve öneriler verilen hasta için iyileşme dönemi son derece rahat geçer.

Gömülü Diş Çekiminden Sonra Uyuşukluk Olur Mu?

Nadir durumlarda diş kökleri ile alt çene kemiğinden geçen sinirler komşuluk gösterebilir. Bu gibi durumlarda hekim olası durumlarla ilgili bilgi verir. İhtiyaç halinde ileri (tomografi gibi) görüntülemelerle daha net teşhis konulabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

implant-tedavisi
İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi ve Dental implant uygulamaları, diş kayıplarına bağlı olar…

Devamını Oku
apikal-rezeksiyon
Apikal Rezeksiyon

Apikal rezeksiyon dişlerin kök uçlarında oluşan kronik iltihabi durumları tedavi etme…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?