Zirkonyum İmplant

Zirkonyum implant, dayanıklılığı, uzun ömürlü olması, biyouyumluluğu nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir implant türüdür. Ayrıca rengi bakımından estetik bir görünüm kaygısı olanlar için de tercih sebebi olabilir. Kolayca zarar görmeyen ve aşınmayan bir yapıya sahiptir. Diş eti problemlerine yol açmayan zirkonyum implant, diş eksikliği tedavisinde güvenilir bir çözümdür. Titanyum implanta göre daha fazla fiyata sahiptir ancak avantajları da bir o kadar fazladır.

Zirkonyum İmplant Nedir?

Zirkonyum implant, eksik dişlerin oluşturduğu boşluğu tamamlamak için kullanılan bir yapay diş köküdür. Üzerine protez bir diş takılır. Ancak bazı kişilerin diş etleri zayıf olabilir. Titanyum implantlar bu kişilerde estetik bir görünüm oluşturmazlar. Bu nedenle beyaz bir görünümü olan zirkonyum implantlar tercih edilebilir. Sağlam ve estetik bir maddedir.

Zirkonyum İmplant Nasıl Yapılır?

Zirkonyum implant yapımında öncelikle ağız ve çene yapısı ayrıntılı şekilde değerlendirilir. Lokal anestezi ile çene kemiği üzerine implantı yerleştirileceği uygun bir ortam hazırlanır. Ardından yerleştirilir ve birkaç ay çene kemiğine uyum sağlaması beklenir. İstenirse geçici bir protez diş takılabilir. Süre tamamlanınca diş protezi özel olarak şekillendirilip takılabilir. Kalıcı olarak yerleşimi yapılır ve doğal bir dişe benzer görünüm sağlanır.

Zirkonya Diş İmplantının Özellikleri Nelerdir?

Zirkonya diş implantı aslında seramik bir malzemedir ve metal bir özelliği bulunmaz. Dişlerimiz ve vücudumuz için zararlı herhangi bir durum teşkil etmez. Aksine biyouyumlu olması nedeniyle tercih edilebilir. Kişi üzerinde alerjisi yoktur. Zirkonya diş implantı uzun ömürlü ve diş yapısına en uygun şekilde doğal görünümü bulunur.

zirkonyum-implantin-farki

zirkonyum-implant-nasil-yapilir

Zirkonyum İmplant Avantajları

Zirkonyum implant avantajları zirkonyumun tamamen doğal bir malzeme olmasıyla anlatılabilir. Zirkonyum metal içermediği için doğal diş rengine çok benzer olması nedeniyle estetik görünüm açısından bir sorun yaşatmaz. Ayrıca metal malzemelere göre daha hijyeniktir. Çok sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle tercih edilir.

Zirkonyum implant bağışıklık sistemine uyumlu olması nedeniyle herhangi bir alerjik duruma da neden olmaz. İmplantın çene kemiği tarafından kabul edilme süreci de kolaylaşır ve basit bir şekilde implant işlemi gerçekleştirilir.

Zirkonyum İmplantların Dezavantajları

Zirkonyum implantların dezavantajları titanyum implantlara göre daha kırılgan ve daha pahalı olmasıdır. Zirkonyumun işlenmesi ve implant olarak üretilmesi daha karmaşık süreçleri gerektirdiği için tedavi maliyeti yüksektir. Gelişen teknolojiyle birlikte dayanıklılığı artsa da zirkonyumlar daha kırılgan olabilirler. Zirkonyum implantın çene köküne yerleştirilme işlemi de daha uzun sürebilir.

Zirkonyum İmplantın Farkı Nedir?

Zirkonyum implantın en büyük farklı malzemesidir. Genellikle titanyum implant yerine tercih edildiğinde dayanıklı ve biyouyumlu olması en büyük sebeptir. Estetik açıdan doğal dişlere daha yakın bir görünüm sağladığı için tercih edilebilir. Titanyum implantlara karşı insan vücudu hassasiyet gösterebilir ve alerji oluşturabilir ancak zirkonyum implantlar insan vücuduyla uyumludur.

Zirkonyum implantlar titanyumlara göre daha düşük bir iletkenliğe sahiptir. Sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı dişlerdeki hassasiyeti azaltabilir. Zirkonyumlar daha dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Çiğneme ve diğer hareketler sırasında dayanıklılık gösterir.

Zirkonyum İmplant Kimlere Yapılabilir?

Zirkonyum implant, diş eksikliği bulunan kişilere yapılan bir işlemdir. Estetik kaygıları bulunan, özellikle ince diş eti yapısı bulunan ve güldüğünde diş etleri görünen kişilere yapılır. Zirkonyum implant, metal alerjisi bulunan ve bundan kaynaklı sıkıntı çeken insanlara rahatlıkla yapılabilir. Zirkonyum implantı, titanyum implant yerine tercih eden kişilere de uygulanabilir.

zirkonyum-implant-nedir

zirkonyum-implant-avantajlari

Zirkonyum İmplantların Titanyum İmplantlardan Farkı Nedir?

Zirkonyum implantlar da titanyum implantlar gibi çene kemiği ile bütünleşmede aynı performansı göstermektedir. Titanyum implantlar gümüş renkli, zirkonyum implantlar beyaz renklidir. Protez diş takıldıktan sonra diş etinin altından koyu bir metal rengi gözükebilir. Bu açıdan zirkonyum implantlar daha estetik bir görünüme sahiptirler. Özellikle ön taraflardaki dişlerde daha fazla görünürler.

Zirkonyum implantlar herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz ancak titanyum implantlar bazı hastalarda alerjik reaksiyon gösterebilir. Tedavi öncesinde titanyum alerjisi olup olmadığı araştırılabilir. Özellikle cildi hassas, alerjik ve bağışıklık sistemi zayıf bir kişinin bu konuda daha fazla risk altında olduğu söylenebilir.

Zirkonyum implantlar biyouyumludur ve kimyasal aşınmaya karşı dayanıklıdır. Titanyum implantlar dişte aşınmaya karşı dayanıklı değildir.

Zirkonyum İmplant Fiyatları 2023

Zirkonyum implant fiyatları 2023 yılı içerisinde kesin bir fiyata sahip değildir. Fiyat belirlemesi yapılırken öncelikle hastanın diş muayenesinin yapılması gerekir. Ağız ve diş muayenesi tecrübeli bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu tedavinin ücreti de hem hekimin deneyimlerine hem kullanılacak malzemelerin kalitesine hem de hastanın diş problemlerine bağlı olarak değişmektedir.

Zirkonyum implant fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için iletişim adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Ne Aramıştınız?